الکترود جوشکاری     سیمان     الکترو پمپ     آب شویه- فلاشینگ     عایق حرارتی
    آجر     شیشه     ترانسفورماتور     آب گرم کن     کانال هوا
    بتن     عایق رطوبتی     چراغ     آسانسور     کنتور
    بلوک فوم و پانل ساندویچی     قیر     سرپیچ     بخاری     کولر
    تیرچه و بلوک دیواری و سقفی     کاشی و سرامیک     سیم و کابل     پکیج گاز سوز     گاورنر
    چسب     کاغذ دیواری     کلید و پریز     پیچ و مهره     لرزه گیر
    چوب     گچ     لوله و اتصالات محافظ هادی     چسب     لوله و اتصالات پلیمری
    چینی بهداشتی     مصالح فلزی     وسایل اعلام و اطفای حریق     دستگاه های کنترل و اندازه گیری     لوله و اتصالات سیمانی
    خاک رس     موازاییک     وسایل تابلو     دیگ     لوله و اتصالات فلزی
    درب و پنجره     میخ     وسایل شبکه     رادیاتور     مشعل
    رنگ     کفپوش     هواکش     سینک ظرفشویی استیل     وان و دوش حمام
    سفال بام         شیرآلات     وسایل آتش نشانی
    سنگدانه         شیلنگ     هود


 


انحلال دبیرخانه کتاب استاندارد
با توجه به برخی بی انظباطی ها توسط دبیرخانه دائمی کتاب استاندارد لذا مجری طرح کتاب مصالح ساختمانی استاندارد نسبت به انحلال این دبیرخانه اقدام کرد و هر گونه همکاری با این دبیرخانه و یا با نامهای جعلی دبیرخانه بانک اطلاعات جامع تولیدکنندگان مصالح و لوازم ساختمانی استاندارد ایران و یا دبیرخانه استاندارد ملی مصالح و لوازم ساختمانی ایران غیر قانونی است
دبيرخانه استانداردملي مصالح و لوازم ساختماني ايران
نرم افزار بانک اطلاعات جامع تولیدکنندگان مصالح، و لوازم ساختمان ایران
تولیدکنندگان مصالح و لوازم ساختمانی استاندارد ایران

بانک اطلاعات مصالح ساختمانی استاندارد ایران/ ارتقاء پایه پروانه اشتغال به کار مهندسی/ خدمات مهندسی شهرداری

گودبرداری/ خدمات مهندسی در گودبرداری


رئیس محترم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران
با سلام
وزارت راه و شهرسازی، حسب مسئولیت ذاتی خود و به منظور جلوگیری از انجام گودبرداری های غیر اصولی و آسیب های وارده بر تاسیسات و ساختمان های مجاور گودها، تامین ایمنی عابرین معابر و ساکنین و همچنین کارگران اجرای گودبرداری ها و حفاظت و صیانت از جان و مال مردم، طی یک سال برگزاری جلسات فشرده کارشناسی با حضور نمایندگان سازمان نظام مهندسی ساختمان، شهرداری ها، کمیته های تخصصی مباحث مقررات ملی ساختمان اقدام به تهیه ((دستور العمل اجرایی گودبرداری های ساختمانی)) نموده که پس از تایید آن در شورای تدوین مقررات ملی ساختمان، طی نامه شماره 81573/100/02 مورخ 91/12/27 توسط وزیر محترم راه و شهرسازی ابلاغ گردیده و از تاریخ 92/03/01 در سراسر کشور لازم الاجرا می باشد.
لذا خواهشمند است با توجه به اهمیت موضوع دستور فرمائید، ضمن اطلاع رسانی مطلوب و مقتضی در خصوص دستور العمل مذکور به مهندسان آن استان، و تاکید بر حساسیت لازم در اجرای مفاد آن، نسبت به اجرای دستورالعمل فوق الذکر توسط مهندسان عضو آن سازمان، پیگیری های لازم معمول گردد.ضمناً کتاب دستور العمل یاد شده اخیراً چاپ شده که تعدادی برای آن استان متعاقباً ارسال و علاوه بر آن از این پس به عنوان یکی از منابع آزمون ورود به حرفه نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. تشکیل جلسه با شهرداری های آن استان و همکاران اداره کل راه و شهرسازی، جهت اجرایی شدن دقیق این دستورالعمل مورد انتظار است.
 
غلامرضا هوائی
مدیر کل امور مقررات ملی ساختمان


دستورالعمل اجرایی گودبرداری های ساختمانی

 
وزارت راه و شهرسازی به استناد آیین­نامه اجرایی ماده 33 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب 1383 هیات وزیران، دستورالعمل اجرایی گودبرداری­های ساختمانی را به منظور انتظام روند انجام گودبرداری ­های ساختمانی و تعیین وظایف و مسئولیت ­های عوامل دست اندرکار، به شرح ذیل در سطح کشور ابلاغ می­نماید.


فصل اول- کلیات

ماده 1- هدف

این دستورالعمل به منظور تعیین مراحل کار و مسئولیت اشخاص مختلف دست اندرکار در گودبرداری های ساختمانی شامل صاحب کار، سازنده (مجری)، مهندسین ناظر و طراح، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، شهرداری ها یا سایر مراجع صدور پروانه و شرکت های خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک، با توجه به ضوابط مندرج در مباحث دوم، هفتم و دوازدهم مقررات ملّی ساختمان تهیه شده است.

ماده 2- دامنه کاربرد

دامنه کاربرد این دستورالعمل کلیه گودبرداری های ساختمانی در تمامی نقاط واقع در حوزه شمول قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان می ­باشد.

ماده 3- تعاریف

اصطلاحات زیر در این دستورالعمل با این معانی به کار رفته است:

گودبرداری: گودبرداری به هر گونه حفاری و خاکبرداری در تراز پایین تر از سطح طبیعی زمین یا در تراز پایین تر از زیر پی ساختمان مجاور اطلاق می شود.

سازنده: سازنده (مجری) شخص حقیقی یا حقوقی دارای پروانه اشتغال به کار اجرای ساختمان از وزارت راه و شهرسازی است که به عنوان پیمانکار کل، اجرای عملیات ساختمانی را بر عهده دارد.

صاحب کار: صاحب کار شخص حقیقی یا حقوقی مالک یا قائم مقام قانونی مالک کارگاه ساختمانی است که انجام عملیات گودبرداری را طبق قرارداد کتبی به سازنده واگذار می نماید. در صورتی که صاحب کار دارای پروانه اشتغال به کار اجرای ساختمان باشد، می تواند خود به عنوان سازنده فعالیت نماید.

طراح: طراح یا محاسب سازه ساختمان شخص حقیقی شاغل به کار در دفتر مهندسی یا شخص حقوقی طراحی ساختمان است که بر اساس پروانه اشتغال به کار مهندسی معتبر در زمینه طراحی در رشته عمران از وزارت راه و شهرسازی، انجام طراحی و محاسبات ساختمان را در حدود صلاحیت و ظرفیت مندرج در پروانه اشتغال به کار مهندسی بر عهده دارد.

ناظر: ناظر شخص حقیقی یا حقوقی دارای پروانه اشتغال به کار معتبر در زمینه نظارت از وزارت راه و شهرسازی است که در حدود صلاحیت و ظرفیت مندرج در پروانه اشتغال به کار بر اجرای صحیح عملیات ساختمانی نظارت می کند.

شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک: شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک، شرکتی است که توانایی انجام مطالعات و همچنین طراحی های ذکر شده در این دستورالعمل را داشته و بر اساس دستورالعمل تشخیص صلاحیت وزارت راه و شهرسازی احراز صلاحیت شده باشد.

سطح خطر گودبرداری: سطح خطر گودبرداری ها با توجه به عمق گود، نوع خاک، وجود آب، وجود منبع ارتعاش در مجاورت گود و حساسیت ساختمان های مجاور آن به صورت گودبرداری با خطر معمولی، زیاد و بسیار زیاد تعیین می شود. ارزیابی سطح خطر گودبرداری بر اساس ضوابط مندرج در مبحث هفتم مقررات ملّی ساختمان (پی و پی سازی) انجام خواهد شد.

جلسه مشترک: جلسه مشترک، جلسه ای است که در گودهای با خطر زیاد و بسیار زیاد پیش از انجام عملیات گودبرداری به منظور مرور و کنترل نقشه های اجرایی، توجیه و هماهنگی انجام عملیات و با حضور صاحب کار، ناظر، طراح، سازنده و نماینده فنی شهرداری در محل احداث ساختمان تشکیل خواهد شد.

مسئول ایمنی کارگاه گودبرداری: مسئول ایمنی کارگاه گودبرداری شخص حقیقی دارای حداقل پروانه اشتغال به کار کاردانی در رشته عمران یا معماری است که در گودهای با خطر زیاد و بسیار زیاد جهت مراقبت از رعایت ایمنی در کارگاه به کار گرفته می شود.


فصل دوم- وظایف و مسئولیت های اشخاص دست اندرکار پروژه های گودبرداری ساختمانی

ماده 4- صاحب کار

در پروژه های گودبرداری ساختمانی اهم مسئولیت های صاحب کار شامل موارد زیر می باشد:
4-1- صاحب کار موظف است مشخصات فنی املاک مجاور ملک خود را از شهرداری اخذ و در اختیار طراح پروژه قرار دهد.
4-2- صاحب کار موظف است در تمامی مراحل کار کلیه تجهیزات و منابع مالی را که برای تامین ایمنی گودبرداری توسط طراح، شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک یا ناظر ضروری تشخیص داده می شود در اختیار سازنده قرار دهد.
4-3- صاحب کار در صورت پیشنهاد و درخواست کتبی طراح موظف است برای انجام روشهایی از پایدارسازی گود که مستلزم خارج شدن از محدوده مالکیت می گردد (از قبیل نیلینگ و انکراژ) نسبت به مطلع نمودن کلیه همجواری های ذینفع اقدام نماید.

ماده 5- طراح

در پروژه های گودبرداری ساختمانی، اهم مسئولیت های طراح شامل موارد زیر است:
5-1- بررسی صحت اطلاعات املاک مجاور اخذ شده توسط صاحب کار از شهرداری
5-2- انجام ارزیابی اولیه خطر گود وتکمیل چک لیست ارزیابی خطر گودبرداری
5-3- ارائه گزارش طراحی و نقشه های اجرایی ایمنی گودبرداری و ارائه دستورالعمل های اجرایی
5-4- ارائه "گزارش بررسی وضعیت ساختمان های مجاور"، تحلیل اثرات ایجاد گود بر آنها و در صورت نیاز طراحی عملیات اجرایی محافظت از ساختمان های مجاور و یا ارائه روش­های مقاوم ساختن آن ها در برابر اثرات ناشی از تخریب و گودبرداری مورد نظر، ارائه نقشه های اجرایی مربوطه و ارائه دستورالعمل های اجرایی و مسئولیت های - 3 و 5 - تبصره 1- در گودهای با خطر زیاد یا بسیار زیاد طراح باید تهیه گزارش و نقشه های موضوع بندهای 5
طراحی را طی یک قرارداد کتبی به شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک دارای صلاحیت محول نماید.
تبصره 2- در گودهای با سطح خطر معمولی طراح می تواند در صورت نیاز از نظرات مهندس متخصص ژئوتکنیک استفاده نماید.
5-5- تکمیل قسمت مربوط در فرم درخواست صدور مجوز شروع عملیات ساختمانی
5-6- حضور در جلسه مشترک در محل احداث ساختمان برای گودهای با خطر زیاد یا بسیار زیاد

ماده 6- سازنده

در گودهای با خطر زیاد یا بسیار زیاد فقط باید از سازنده حقوقی استفاده شود.
در پروژه های گودبرداری ساختمانی اهم مسئولیت های سازنده شامل موارد زیر می باشد:

 1. تکمیل قسمت مربوطه فرم درخواست صدور مجوز شروع عملیات ساختمانی
 2. کنترل و بررسی گزارش طراحی، نقشه های اجرایی ایمنی گودبرداری و دستورالعمل های اجرایی تهیه شده توسط طراح از نظر مطابقت با یکدیگر و با وضعیت محلی و اصول فنی
 3. کنترل "گزارش بررسی وضعیت ساختمان های مجاور" (تهیه شده توسط طراح)
 4. نصب تابلوهای اعلام مشخصات گودبرداری و هشدارهای ایمنی یک هفته پیش از شروع عملیات گودبرداری
 5. حضور در جلسه مشترک در محل احداث ساختمان برای گودهای با خطر زیاد یا بسیار زیاد
 6. انتخاب جزئیات روش گودبرداری، استفاده از ماشین آلات مناسب، رعایت اصول ایمنی و پایش (مونیتورینگ) ساختمان های مجاور بر اساس نظر طراح یا شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک
 7. به کارگیری مسئول ایمنی کارگاه گودبرداری در گودهای با خطر زیاد یا بسیار زیاد
 8. سازنده موظف است با توجه به شرایط پروژه و خطرات احتمالی نسبت به اخذ پوشش بیمه ای همجواری ها و اشخاص ثالث در خصوص حوادث ناشی از گودبرداری، متناسب با خطر احتمالی اقدام نماید و هزینه اخذ بیمه نامه های مذکور باید در قرارداد اجرای ساختمان منظور گردد.
 9. سازنده موظف به فراهم کردن شرایط لازم برای تخلیه ساختمان های مجاور با رعایت قوانین و مقررات و شرایط و قراردادهای موجود در صورت تشخیص ضرورت تخلیه اضطراری ناشی از عملیات گودبرداری توسط ناظر، شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک، شهرداری یا سازمان آتش نشانی می باشد.
 10. سازنده موظف به انجام هرگونه همکاری و هماهنگی لازم جهت بازدید بازرسین نهادهای نظارتی شامل وزارت راه و شهرسازی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شهرداری و سازمان نظام مهندسی ساختمان می باشد.
 11. در گودهای با خطر بسیار زیاد و یا در صورت وجود ساختمان بسیار حساس در مجاورت گود استفاده از پیمانکار تخصصی گودبرداری ذیصلاح ضروری است.

تبصره 3- در صورت معرفی شرکت های پیمانکار تخصصی تشخیص صلاحیت شده در زمینه اجرای گود از طرف وزارت راه و شهرسازی از این شرکت ها استفاده خواهد شد.
در غیر این صورت می توان از پیمانکار تشخیص صلاحیت شده از معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در رشته ساختمان با رتبه مناسب استفاده کرد.
تبصره 4- حساسیت ساختمان مجاور گود بر اساس ضوابط مبحث هفتم مقررات ملّی ساختمان تعیین می گردد.

ماده 7- ناظر

اهم مسئولیت های ناظر در پروژه های گودبرداری ساختمانی شامل موارد زیر است:

 1. تکمیل فرم درخواست صدور مجوز شروع عملیات ساختمانی
 2. حضور در جلسه مشترک در محل احداث ساختمان برای گودهای با خطر زیاد یا بسیار زیاد
 3. نظارت بر عملیات اجرای گودبرداری شامل تدابیر مقاوم سازی و رفع خطر ناشی از گودبرداری بر ساختمان ها و تأسیسات مجاور و ارائه گزارش های وضعیت گودبرداری به شهرداری به ازای هر مرحله گودبرداری یا حداکثر هر 3متر عمق گودبرداری
 4. تهیه گزارش ارزیابی خطر گود در حین اجرا و ارائه آن همراه با گزارش وضعیت گودبرداری به شهرداری
 5. در محل هائی که سازنده دارای صلاحیت موجود نباشد (صرفاً در خصوص گودهای با سطح خطر معمولی):
5-1-  کنترل و بررسی گزارش طراحی، نقشه های اجرایی ایمنی گودبرداری و دستورالعمل های اجرایی تهیه شده توسط طراح از نظر مطابقت با یکدیگر و با وضعیت محلی و اصول فنی
5-2- کنترل "گزارش بررسی وضعیت ساختمان های مجاور" (تهیه شده توسط طراح)

ماده 8- شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک

در مواردی که از خدمات شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک صاحب صلاحیت در گودبرداری استفاده می شود، اهم مسئولیت های این شرکت ها شامل موارد زیر است:
8-1- انجام بررسی های ژئوتکنیکی و ارزیابی مجدد خطر گود (قبل از صدور پروانه)
8-2- تهیه گزارش طراحی و نقشه های اجرایی ایمنی گودبرداری و ارائه دستورالعمل های اجرایی
تبصره 5- در مواردی که سازه نگهبان و سازه اصلی با یکدیگر تداخل داشته و یا ادغام می گردند، طراح و شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک موظف به ایجاد هماهنگی های مورد نیاز در تهیه گزارشات و نقشه های مذکور می باشند.
8-3- تهیه گزارش بررسی وضعیت ایمنی تأسیسات و معابر مجاور و پیش بینی تمهیدات لازم برای تامین ایمنی با هماهنگی طراح
8-4- انجام ارزیابی خطر گود در حین اجرا در صورت اعلام نیاز ناظر

ماده 9- مرجع کنترل مضاعف طراحی ها

مرجع کنترل مضاعف طراحی ها سازمان نظام مهندسی ساختمان استان است. اهم مسئولیت های سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در پروژه های گودبرداری ساختمانی شامل موارد زیر است:
9-1- کنترل گزارش طراحی، نقشه ها و دستورالعمل های اجرایی گودبرداری
9-2- کنترل گزارش بررسی وضعیت ساختمان های مجاور، طرح و نقشه های اجرایی محافظت و مقاوم سازی (ناشی از گودبرداری) ساختمان های مجاور
9-3- نظارت کلی بر حسن اجرای مراحل مختلف کار و مسئولیت های افراد دست اندرکار از قبیل طراح، سازنده، ناظر و شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک
تبصره 6- مسئولیت های ذکر شده برای مرجع کنترل کننده رافع یا محدود کننده مسئولیت های حرفه ای صاحب کار و عوامل فنی استخدام شده توسط وی در انجام صحیح امور نمی باشند. به عنوان نمونه چنانچه در گزارش ها یا طراحی های تسلیم شده جهت صدور پروانه اشکالی وجود داشته باشد، حتی اگر این مدارک توسط عوامل مربوطه کنترل و تأیید شده باشند، مسئولیت های حرفه ای صاحب کار و عوامل فنی وی به صورت کامل به قوت خود باقی بوده و این افراد باید در قبال مراجع مربوطه و افراد ذینفع و یا زیان دیده پاسخگو باشند.

ماده 10 شهرداری

اهم مسئولیت های شهرداری ها در پروژه های گودبرداری ساختمانی شامل موارد زیر است:
10-1- شهرداری ها مکلفند مشخصاتی از املاک مجاور را که در سامانه آرشیو الکترونیک اسناد موجود است، در اختیار صاحب کار قرار دهد.
10-2- الزام صاحب کار و سازنده برای خرید بیمه مسئولیت و کیفیت در کلیه گودبرداری ها
10-3- انجام تمهیدات لازم در گودبرداری های رها شده به هر طریق لازم جهت رفع خطر و اخذ هزینه های مربوطه از صاحب کار
10-4- کنترل گزارش های گودبرداری تهیه شده توسط ناظر
10-5- در گودهای با خطر زیاد یا بسیار زیاد حضور نماینده فنی شهرداری در جلسه مشترک و تحویل و تأیید فرم در خواست صدور مجوز شروع عملیات ساختمانی
10-6- انجام بازرسی از گودبرداری های در حال انجام، کنترل نحوه انجام عملیات اجرایی گودبرداری و رعایت برنامه زمان بندی اعلام شده
10-7- با توجه به مفاد تبصره 7 ماده 100 قانون شهرداری ها، ماموران شهرداری مکلفند بر عملیات گودبرداری ساختمان­ها نظارت نمایند و هرگاه از موارد تخلف به موقع جلوگیری نکنند، طبق مقررات قانونی به تخلف آنها رسیدگی شده و در صورتی که عمل ارتکابی آنها واجد جنبه جزایی هم باشد از این جهت نیز قابل تعقیب خواهند بود.

10-8- مطابق تبصره ماده 10 آیین نامه اجرایی ماده 33 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان شهرداری ها موظفند نام و مشخصات سازنده ذیصلاح معرفی شده توسط مالک و قرارداد منعقد شده با وی را، مگر در خصوص مالکان دارای پروانه اشتغال به کار اجرا، در پروانه ساختمان قید نمایند؛ در غیر این صورت کلیه مسئولیتهای ذکر شده برای سازنده در این دستورالعمل بر عهده شهرداری خواهد بود.
تبصره 7- در نقاط خارج از محدوده شهرها که مرجعی به غیر از شهرداری عهده دار صدور پروانه ساختمان است، مرجع صدور پروانه جایگزین شهرداری در این دستورالعمل بوده و کلیه وظایف و مسئولیت های ذکر شده برای شهرداری در این دستورالعمل، بر عهده مرجع صدور پروانه، مانند بخشداری ها، دهیاری ها، فرمانداری ها، شرکت های عمران شهرهای جدید، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و... خواهد بود.

ماده 11- مسئول ایمنی کارگاه گودبرداری

در گودهای با خطر زیاد یا بسیار زیاد، از زمان شروع گودبرداری تا ایمن سازی دائم گود، حضور مستمر یک نفر آشنا به مسایل ایمنی گود و حداقل دارای پروانه اشتغال کاردانی (در رشته های عمران یا معماری) تحت عنوان مسئول ایمنی کارگاه گودبرداری، جهت مراقبت از رعایت ایمنی برای کارگاه و کارگران ضروری است. بررسی و تأیید قابلیت های فنی، تعیین وظایف و کنترل نحوه انجام وظایف این فرد توسط ناظر و استخدام وی توسط سازنده انجام می شود.
شرح وظایف و مسئولیت های مسئول ایمنی کارگاه گودبرداری مطابق با ضوابط مندرج در مبحث دوازدهم مقررات ملّی ساختمان (ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا) می باشد.
تبصره 8- حضور مسئول ایمنی در کارگاه صرفاً به منظور نظارت بر رعایت موارد ایمنی مندرج در مبحث دوازدهم مقررات ملّی ساختمان در کارگاه بوده و به هیچ وجه رافع مسئولیت های سازنده، صاحب کار، ناظر، طراح، شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک و شهرداری در ایمن سازی گود و همجواری ها نمی باشد.

فصل سوم- فرم ها، گزارش ها و مدارک فنی

ماده 12- برای انجام این دستورالعمل در مراحل مختلف کار، حسب مورد نیاز به نقشه ها، گزارش ها، فرم ها و چک لیست هایی است که در زیر فهرست شده اند. یک نسخه از اصل آخرین ویرایش معتبر و دارای مهر و امضای لازم مدارک زیر (به جز گزارش بازرسی گودبرداری، ماده 16) همواره (تا ایمن سازی دائم گود) باید در کارگاه موجود بوده و برای کنترل بازرسین در دسترس ایشان قرار گیرد. مدارک فوق می بایست مطابق با ضوابط مبحث هفتم مقررات ملّی ساختمان (پی و پی سازی) تهیه و در اختیار مراجع ذیصلاح قرار گیرند.

ماده 13 - چک لیست ارزیابی خطر گودبرداری

این فرم شامل اطلاعات لازم برای ارزیابی خطر گود در مراحل ارزیابی اولیه و ارزیابی در حین اجرا است که در مراحل مختلف و توسط طراح، شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک و یا ناظر تکمیل گردیده و به مرجع کنترل مضاعف طراحی و شهرداری یا مرجع صدور پروانه ارائه می شود.

ماده 14 - فرم درخواست صدور مجوز شروع عملیات ساختمانی

این فرم شامل اطلاعات عمومی و فنی پروژه، هشدارهای ایمنی گودبرداری و تعهدات سازنده و ناظر است که باید در کلیه ساختمان ها، پیش از شروع عملیات ساختمانی، توسط ناظر و سازنده تکمیل شده و جهت صدور مجوز عملیات ساختمانی به شهرداری ارائه شود.

ماده 15 - گزارش وضعیت گودبرداری

گزارشی است که در طول مدتی که از شروع عملیات گودبرداری تا زمان رفع دائم خطر گود ادامه می یابد، در مقاطع مشخص شده توسط ناظر تهیه و به شهرداری ارائه می شود.

ماده 16 - گزارش بازرسی گودبرداری

گزارشی است که حین اجرای عملیات گودبرداری توسط عوامل فنی شهرداری ناحیه تهیه می شود و شامل اطلاعاتی از قبیل وضعیت گود و ایمنی آن و کنترل انجام عملیات مطابق نقشه ها، زمان بندی و اصول ایمنی می باشد که در صورت مشاهده تخلفات یا اشکالات عمده منجر به صدور اخطار لازم خواهد شد.

ماده 17 - نامه ابلاغ اخطار ایمنی

این نامه در صورت مشاهده هر گونه اشکال عمده یا تخلف در انجام عملیات گودبرداری از سوی شهرداری تهیه شده و در آن موارد اشکال مشاهده شده در جریان بازدید عوامل فنی، به ناظر پروژه ابلاغ می شود.

ماده 18 - گزارش طراحی و نقشه های اجرایی ایمنی گودبرداری

این مدارک بسته به سطح خطر گودبرداری توسط طراح یا شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک تهیه و همراه با مدارک دیگر جهت صدور پروانه به مرجع کنترل طراحی و شهرداری تحویل می شود.

ماده 19 - گزارش بررسی وضعیت ساختمان های مجاور و نقشه ها و مدارک طراحی اقدامات تأمین ایمنی آنها

این مدارک بسته به سطح خطر گودبرداری توسط طراح یا شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک تهیه و همراه با مدارک دیگر جهت صدور پروانه به مرجع کنترل طراحی و شهرداری تحویل می شود.

ماده 20 - گزارش بررسی وضعیت ایمنی تأسیسات و معابر مجاور و مدارک طراحی اقدامات تأمین ایمنی آنها

این مدارک تنها در گودهای با خطر زیاد یا بسیار زیاد ضروری است که توسط شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک تهیه و همراه با مدارک دیگر جهت صدور پروانه به شهرداری تحویل می شود.

فصل چهارم- ضوابط و مقررات

ماده 21 - ضوابط فنی لازم الاجرا در پروژه های گودبرداری ساختمانی

کلیه اشخاص دست اندرکار پروژه های گودبرداری برای انجام ارزیابی های گود، تهیه گزارش ها و نقشه های اجرایی گودبرداری و انجام عملیات گودبرداری ملزم به رعایت ضوابط مندرج در مبحث هفتم مقررات ملّی ساختمان (پی و پی سازی) می باشند.

ماده 22 - ضوابط ایمنی و حفاظت کار در پروژه های گودبرداری ساختمانی

کلیه اشخاص دست اندرکار پروژه های گودبرداری ساختمانی در کلیه مراحل اجرای کار ملزم به رعایت ضوابط ایمنی و حفاظت کار مندرج در مبحث دوازدهم مقررات ملّی ساختمان می باشند.


ماده 23 - این دستورالعمل دارای 23 ماده و 8 تبصره در تاریخ 16/11/1391 در نود و چهارمین جلسه شورای تدوین مقررات ملّی ساختمان کشور به تصویب رسیده و از تاریخ 1/3/1392 در کل کشور لازم الاجرا است.


علی نیکزاد
وزیر راه و شهرسازی

بازدید : 601 6 مرداد 1392 ساعت 05:00 ب.ظ
برچسب ها : دستورالعمل اجرایی گودبرداری های ساختمانی ، گودبرداری ساختمان ، ماده 33 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان ، حفاری ، خاکبرداری ، وزارت راه و شهرسازی ، سازنده ، صاحب کار ، طراح ، ناظر ، شرکت خدمات فنی آزمایشگاهی ژئوتکنیک ، آزمایشگاه ژئوتکنیک ، سطح خطر گودبرداری ، گودهای با خطر زیاد ، گودهای با خطر بسیار زیاد ، وظایف و مسئولیت های اشخاص دست اندرکار پروژه های گودبرداری ساختمانی ، پروژه های گودبرداری ساختمانی ، کنترل و بررسی گزارش طراحی ، نقشه های اجرایی ایمنی گودبرداری ، گزارش بررسی وضعیت ساختمان های مجاور ، ساختمان های مجاور ، هشدارهای ایمنی ، پوشش بیمه ای ، شهرداری ، سازمان آتش نشانی ، عملیات گودبرداری ، مرجع کنترل مضاعف طراحی ها ، مسئول ایمنی کارگاه گودبرداری ، گزارش وضعیت گودبرداری ، گزارش بازرسی گودبرداری ، گزارش طراحی و نقشه های اجرایی ایمنی گودبرداری ، گزارش بررسی وضعیت ایمنی تأسیسات و معابر مجاور و مدارک طراحی اقدامات تأمین ایمنی آنها ، ضوابط فنی لازم الاجرا در پروژه های گودبرداری ساختمانی ، ضوابط ایمنی و حفاظت کار در پروژه های گودبرداری ساختمانی ، گودبرداری غیر اصولی
 
شناسنامه فنی برای مصالح ساختمانی اجباری شود مالکان هزینه اجرای شناسنامه فنی ملکی را پرداخت کنند نظام مهندسی منتظر تصمیم رئیس‌جمهور
ارتقای پایه مهندسان در همایش گودبرداری تشکیل کارگروه ها، اولویت اصلی دوره جدید شورای مرکزی یک بانوی مهندس عضو اصلی شورای مرکزی شد
اسامی ۲۵ عضو اصلی دوره ششم شورای مرکزی اعلام شد انتشار کتاب مصالح ساختمانی استاندارد از جمله عملکردهای مثبت شورای مرکزی در دوره پنجم اصلی ترین سرمایه خانواده های ایرانی بدون شناسنامه و مشخصات فنی
حاشیه های تصویب طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون نظام مهندسی افزایش امنیت حقوق مالکان با اجرای شناسنامه فنی و ملکی ساختمان کنترل و بازرسی ساختمان در انحصار 18 شرکت

ادارات استاندارد استان ها
استاندارد آذربایجان شرقی استاندارد آذربایجان غربی استاندارد اردبیل استاندارد اصفهان استاندارد البرز استاندارد آذربایجان شرقی
استاندارد بوشهر استاندارد تهران استاندارد چهارمحال و بختیاری استاندارد خراسان جنوبی استاندارد خراسان رضوی استاندارد خراسان شمالی
استاندارد خوزستان استاندارد زنجان استاندارد سمنان استاندارد سیستان و بلوچستان استاندارد فارس استاندارد قزوین
استاندارد قم استاندارد کردستان استاندارد کرمان استاندارد کرمانشاه استاندارد کهگیلویه و بویراحمد استاندارد گلستان
استاندارد گیلان استاندارد لرستان استاندارد مازندران استاندارد مرکزی استاندارد هرمزگان استاندارد همدان
استاندارد یزد
 
سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ها
         
سازمان نظام مهندسی آذربایجان شرقی سازمان نظام مهندسی آذربایجان غربی سازمان نظام مهندسی اردبیل سازمان نظام مهندسی اصفهان سازمان نظام مهندسی البرز
سازمان نظام مهندسی ایلام سازمان نظام مهندسی بوشهر سازمان نظام مهندسی تهران سازمان نظام مهندسی چهارمحال و بختیاری سازمان نظام مهندسی خراسان جنوبی
سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی سازمان نظام مهندسی خراسان شمالی سازمان نظام مهندسی خوزستان سازمان نظام مهندسی زنجان سازمان نظام مهندسی سمنان
سازمان نظام مهندسی سیستان و بلوچستان سازمان نظام مهندسی فارس سازمان نظام مهندسی قزوین سازمان نظام مهندسی قم استاندارد کردستان
سازمان نظام مهندسی کرمان سازمان نظام مهندسی کرمانشاه استاندارد کهگیلویه و بویراحمد سازمان نظام مهندسی گلستان سازمان نظام مهندسی گیلان
سازمان نظام مهندسی لرستان سازمان نظام مهندسی مازندران سازمان نظام مهندسی مرکزی استاندارد هرمزگان سازمان نظام مهندسی همدان
سازمان نظام مهندسی یزد

 
 
بازار ماشین آلات و تجهیزات ساختمانی
    آسفالت     تانکر     حدیده     سه پایه     لیفت تراک
    اره     تراکتور     حفار     شمع کوب     مخزن
    انفجار و آتشباری     ترانس جوشکاری     خط کش آسفالت     غلتک     مخلوط کن
    باکت     ترپان     خودرو     فر آهن ساب     موتور پمپ
    بالابر     تریلر     دامپر     فیدر     موتور جوش
    بتن ریزی     تهویه هوا     دریلر     فینیشر     مولد برق
    بلوک زن     تیفور     ریل و ارابه     قرقره     نوار پیچ لوله
    بوژی     جرثقیل     ساب زن     کامیون     نوار نقاله
    بولدوزر     جک     سپر کوب     کمپکتور     ویبراتور
    بیل مکانیکی     جوش استیل     سر مته     گریدر     
    پروف رولینگ     جوش آرگون     سرند     لبه زن     
    پمپ     چراغ     سند بلاست     لوله غلاف کیسینگ     
    پوتر لانسمان     چکش     سنگ شکن     لوله گذار     
 

بازار کار ساختمانی
    بازار کار ابنیه و ساختمان     بازار کار مهندسان حوزه صنعت احداث     
    اسکلت کار     غلتک زن               
    آرماتور بند     قالب بند               
    آزبست کار     کارگری               
    آسفالت کار     کاشی کار               
    آلومینیوم کار     کفپوش نصاب               
    آهنگر     گچ کار               
    بتن کار     مقنی               
    بنا     نجار               
    پارکت کار     نقاش               
    سیمانکار                    
    شیروانی کوب                    
    شیشه بر              
    عایق کار              

دوره های ارتقاء پایه و تمدید پروانه اشتغال به کار مهندسی/ سازمان نظام مهندسی
    ارتقاء پایه نظارت عمران 2 به 1     ارتقاء پایه نظارت عمران 3 به 2     ارتقاء پایه محاسبات عمران 3 به 2          
    اجرا و کنترل اتصالات سازه فولادی     مبانی گودبرداری     بهسازی خاک          
    بتن ویژه     قالب بندی و قالب برداری