الکترود جوشکاری     سیمان     الکترو پمپ     آب شویه- فلاشینگ     عایق حرارتی
    آجر     شیشه     ترانسفورماتور     آب گرم کن     کانال هوا
    بتن     عایق رطوبتی     چراغ     آسانسور     کنتور
    بلوک فوم و پانل ساندویچی     قیر     سرپیچ     بخاری     کولر
    تیرچه و بلوک دیواری و سقفی     کاشی و سرامیک     سیم و کابل     پکیج گاز سوز     گاورنر
    چسب     کاغذ دیواری     کلید و پریز     پیچ و مهره     لرزه گیر
    چوب     گچ     لوله و اتصالات محافظ هادی     چسب     لوله و اتصالات پلیمری
    چینی بهداشتی     مصالح فلزی     وسایل اعلام و اطفای حریق     دستگاه های کنترل و اندازه گیری     لوله و اتصالات سیمانی
    خاک رس     موازاییک     وسایل تابلو     دیگ     لوله و اتصالات فلزی
    درب و پنجره     میخ     وسایل شبکه     رادیاتور     مشعل
    رنگ     کفپوش     هواکش     سینک ظرفشویی استیل     وان و دوش حمام
    سفال بام         شیرآلات     وسایل آتش نشانی
    سنگدانه         شیلنگ     هود


 


انحلال دبیرخانه کتاب استاندارد
با توجه به برخی بی انظباطی ها توسط دبیرخانه دائمی کتاب استاندارد لذا مجری طرح کتاب مصالح ساختمانی استاندارد نسبت به انحلال این دبیرخانه اقدام کرد و هر گونه همکاری با این دبیرخانه و یا با نامهای جعلی دبیرخانه بانک اطلاعات جامع تولیدکنندگان مصالح و لوازم ساختمانی استاندارد ایران و یا دبیرخانه استاندارد ملی مصالح و لوازم ساختمانی ایران غیر قانونی است
دبيرخانه استانداردملي مصالح و لوازم ساختماني ايران
نرم افزار بانک اطلاعات جامع تولیدکنندگان مصالح، و لوازم ساختمان ایران
تولیدکنندگان مصالح و لوازم ساختمانی استاندارد ایران

بانک اطلاعات مصالح ساختمانی استاندارد ایران/ ارتقاء پایه پروانه اشتغال به کار مهندسی/ خدمات مهندسی شهرداری

تشدید مکانیزم‌‌های نظارتی در اجرای دور جدید شناسنامه فنی ساختماننایب رئیس دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران از افزایش عمر مفید ساختمان‌ها و تشدید مکانیزم‌‌های نظارتی در اجرای دور جدید صدور شناسنامه فنی ساختمان و سیاست‌های ابلاغی جدید ساخت و ساز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در هفته‌ای که گذشت خبر ابلاغ رسمی ضوابط جدید ساخت و سازهای مسکونی به مناطق 22 گانه شهرداری توسط شهردار تهران در برخی رسانه‌ها منتشر شد.

این ضوابط که رعایت و اجرای آن برای مالکان زمین‌ها، مهندسان ناظر و مسئولان صدور پروانه‌ ساختمانی الزامی است صدور پروانه ساخت را برای افراد فاقد صلاحیت فنی و افرادی که اصطلاحا از آنها به عنوان بساز و بفروش‌ها یاد می‌شود، ممنوع خواهد کردY در حقیقت این افراد صرفا می‌توانند در نقش سرمایه‌گذار و تامین‌کننده مالی سازنده‌های متخصص به کار مشغول شوند.

این در حالی است که در کنار ابلاغ ضوابط جدید ساخت و ساز، صدور شناسنامه فنی ساختمان نیز بعد از حدود 4 سال تعلیق از سر گرفته می‌شود و بر این اساس برای هر ساختمان جدید، دفترچه‌ای حاوی همه مشخصات سازه و همچنین ضمانت حسن‌ اجرای سازه، از سوی سازمان نظام مهندسی صادر و در پایان ساخت، در اختیار خریداران قرار می‌گیرد.

خبرنگار تسنیم درباره این موضوع با علیرضا جعفری، نایب رئیس دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران  به گفت‌‌وگو پرداخته که مشروح آن را در ذیل می‌خوانید:

تسنیم: با اجرای ضوابط جدید ساخت و ساز شاهد چه تغییراتی در حوزه ساخت مسکن خواهیم بود؟

جعفری: یکی از دغدغه‌‌های سازمان نظام مهندسی این است که  موضوع کیفیت ساخت و ساز و رویکرد مهندسی سازی ارتقا یابد، یکی از مشکلاتی هم که در حوزه ساخت یک سازه کاملا مهندسی داریم این است که مکانیزم‌های سنتی در فرآیندهای ساخت و سازهای صنعتی و در فضای تکنولوژی و پیشرفتی که امروز در فضای صنعت ساختمان است هنوز وجود دارد.

نگاهی که کشورهای توسعه یافته به حوزه ساخت و ساز دارند اینگونه است که با استفاده از فناوری‌های روزدنیا، بهترین و مقاوم‌ترین سازه‌ها را ارائه می‌دهند که هم کیفیت و طول عمر بالایی دارند و هم هزینه تمام شده ساخت پایین است ولی متأسفانه ساخت و سازی که امروز در کشورمان شاهد هستیم به گونه‌ای است که علی رغم وجود تکنولوژی‌های موجود، فن و صنعت ساختمان‌هایمان از پیشرفت کشورهای توسعه یافته عقب مانده است.

سازمان نظام مهندسی و شهرداری تهران بر اساس ظرفیت‌های قانونی، عملیاتی کردن ماده 33 را در دستور کار قرارداده که با اجرای آن هم شأن مهندسان ناظر حفظ شود و هم اثر کیفی سازی در این حوزه بتواند به عنوان یک اولویت مهم در ساخت و ساز مسکن مورد توجه قرار گیرد.

بنابراین باید هدفگذاری‌هایمان را در حوزه کیفیت قرار دهیم زیرا ساخت یک مسکن با آرامش زندگی افرادی که در آن زندگی می‌کنند در ارتباط است و با توجه به اینکه کلانشهر تهران در معرض تهدید وقوع زلزله است باید در ساخت وسازهایمان نیز نگاهی پیشگیرانه داشته باشیم تا هنگام بروز حوادث غیر مترقبه خسارت‌ها به حداقل ممکن برسد.

هزینه‌ای که در راستای کیفی سازی ساختمان‌ها افزایش می‌یابد در مقابل کیفیت و امنیتی که برای ساکنان آن به وجود می‌آورد بسیار ناچیز است در واقع اصلا عقلانی نیست که برای صرفه جویی در هزینه های اولیه ساخت و ساز از کنار نتیجه‌ای که این کار در پی خواهد داشت، بگذریم. در حقیقت این هزینه را باید به نوعی به عنوان سرمایه گذاری  برای جلوگیری از خسارت‌های قابل توجه هنگام بروز حوادث احتمالی در نظر بگیریم.

تسنیم: با توجه به افزایش بخش‌هایی از هزینه‌‌‌های ساخت و ساز ممکن است برخی از مردم برای نپرداختن این هزینه‌ها اهمیتی به شناسنامه فنی ساختمان ندهند،‌ آیا فکر نمی‌کنید لازم است برای ایجاد تمایل مردم به هزینه کرد در این زمینه باید فرهنگسازی صورت گیرد؟

جعفری: نکته‌ای که به آن اشاره کردید درست است ولی متأسفانه در شخصی‌سازی‌ها به جای مدیریت کردن هزینه‌ها،‌ موارد غیرضروری مانند زیور آلات ساختمان را مورد توجه می‌دهند ولی توجه به استخوان بندی ساختمان از قلم می‌افتد و بعضا مورد سوء استفاده برخی از شخصی ساز‌های غیر حرفه‌ای در این حوزه قرار می‌گیرد.

نباید احساس کنیم هزینه خدمات مهندسی در مقابل هزینه تمام شده ساختمان را به عنوان یک آیتم منفی در نظر گرفت زیرا به نوعی سرمایه گذاری محسوب می‌شود و در این بین نیز هنر اصحاب رسانه حائز اهمیت است که برای فرهنگسازی در این زمینه فعال شوند.

آنچه به عنوان وجدان کاری بین جامعه مهندسین قلمداد می‌شود نیز این است که ما در مقابل جان شهروندانی که در خانه‌های ساخته شده به دست مهندسان زندگی می‌کنند مسئول هستیم و باید تعهد اخلاقی خود را در این حوزه عملیاتی کنیم. در عین حال  نگاه خدمات مهندسی نباید نگاه تجاری باشد که برای توجیه اقتصادی مورد توجه قرار گیرد زیرا خدمات مهندسی یک ضرورت در امر ساخت و ساز برای حفظ جان و امنیت شهروندان هنگام بروز حوادث و بلایای طبیعی است در غیر این صورت هزینه‌هایی که به سیستم مدیریتی وافراد تحمیل می‌شود بعضا جبران ناپذیر خواهد بود.

با توجه به نامگذاری سال جاری با عنوان حماسه سیاسی و اقتصادی،‌ لازم است در بخش حماسه اقتصادی آن بدانیم مسکن باید یک سرمایه ماندگار باشد و در این نگاه نباید هزینه ساخت را برای مسکنی بپردازیم که باید سال‌های سال عمر مفید آن باشد اما به دلیل عدم توجه به مدیریت هزینه و به دلیل عدم پرداخت هزینه ناچیزی به عنوان حق الزحمه مهندسین وخدمات منهدسی سرمایه ملی را از بین ببریم.

تسنیم: یکی از نگرانی‌هایی که در این بین وجود دارد مربوط به تخلفات برخی از مهندسان ناظر مانند امضا فروشی است که در دروه‌های قبلی با آن مواجه بودهیم، برای جلوگیری از بروز این تخلفات در دوره جدید اجرای آن چه پیش‌بینی‌هایی صورت گرفته است؟

جعفری: به هر صورت هر طرحی که اجرا شود به طور حتم باید مکانیزم های کنترلی را برای تخلفات احتمالی آن در نظر بگیریم. در این راستا باید چند گام برداریم؛ نخستین مورد فرهنگسازی است که باید در حوزه مهندسین و مردم به عنوان مصرف کنندگان و تولیدکنندگان آن صورت گیرد و این کار نیز نیازمند برنامه ریزی است اما برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی مانند مواردی که به آن اشاره کردید و باعث شد طرح در چند سال قبل متوقف شود در حال حاضر بایدمکانیزم‌های نظارتی جدی تری داشته باشیم که بتواند در بحث کنترل رویکرد فنی را در این حوزه به وجود بیاورد.

تسنیم: در واقع فکر می‌کنید راه حل جلوگیری از این تخلفات این است که نظارت‌ها باید به صورت جدی تر صورت گیرد؟

جعفری: بله؛ ما مکانیزم‌های کنترلی و نظارت را در این زمینه حتما فعال خواهیم کرد و برخوردهای بسیار قاطع با مهندسان متخلف خواهیم داشت،‌ امیدواریم دیگر شاهد بروز نمره منفی در عملکرد مهندسانمان نباشیم.

تسنیم: نکته قابل توجه این است که برخوردهایی که از آن صبحت می‌کنید بازدارندگی دارند یا خیر؟ چراکه به نظر می‌رسد برخوردها بازدارندگی لازم را در گذشته نداشته است که نتوانسته آن دسته از مهندسان متخلف را از تخلف منع کند  آیا در برخورد با متخلفان بازنگری شده است؟

جعفری: بله؛ با راه اندازی سیستم‌های کنترل نظارتی و بازرسی که در این حوزه انجام می‌شود مهندسانی که وجدان و تعهد کاری را زیر پا بگذارند به طور حتم با تذکرات و بعضا لغو پروانه رو به رو خواهند بود در حقیقت مکانیزم‌های کنترلی و نظارتی را به شدت دنبال می‌کنیم که این اقدامی که در حال صورت گرفتن است به خوبی اجرا شود.

تسنیم: یکی دیگر از مواردی که احتمال پیش آمد آن وجود دارد احتمال سوء‌استفاده برخی افراد از داشتن شناسناتمه فنی ساختمان است برای اینکه بخواهند قیمت ملک خود را به صورت کاذب افزایش دهند چراکه ممکن است داشتن شناسنامه فنی را یک مزیت نسبت به سایر ساختمان‌‌ها بدانند، برای جلوگیری از این مسئله چه پیش‌بینی‌هایی صورت گرفته است؟

جعفری: در هر صورت اگر بتوانیم با اطلاع رسانی مناسب  و تفهیم درست موضوع به جامعه کار را دنبال کنیم قائدتا با آن مقابله خواهیم کرد ولی شناسنامه فنی ساختمان مسئله پیچیده‌‌ای نیست که بخواهد از آن در افزایش قیمت مسکن به این شکل استفاده کرد البته اگر از نگاه رقابتی به این موضوع نگاه کنیم خوب است.

تسنیم: ایجاد نگاه رقابتی که به آن اشاره کردید زمانی مثبت قلمداد می‌شود که قیمت‌های کاذب ایجاد نشده باشد.

جعفری: بنده اطمینان دارم آنچه به عنوان فرهنگ درجامعه می‌تواند بروز داشته باشد این است که هر چیز ارزانی خوب نیست؛ باید بدانیم که خدمات و کیفیت مهندسی برای ارتقا کیفیت محصول تولیدی  بسیار حائز اهمیت است و قطعا با اطلاع رسانی مناسب و با تجزیه و تحلیل منطقی در قیمت مسکن این موضوع که عنوان قیمت تمام شده مسکن قابل پیش بینی است را باید مدیریت کنیم. از طریق مجریانی که در حوزه ساخت و ساز هستند سعی می‌کنیم این موضوع احتمالی را مدیریت کنیم.

تسنیم: یکی از مواردی که برای جلوگیری از بروز تخلفاتی مانند امضا فروشی می‌تواند حکم بازدارندگی داشته باشد این است که حق الزحمه مهندسان ناظر به گونه ای باشد که آنها را از نظر مالی تأمین کند، چراکه به نظر می رسد حق الزحمه مهندسان ناظر در حال حاضر رقم قابل توجهی در مقابل سایر هزینه‌هایی که برای بخش‌های مختلف ساخت یک بنا می‌شود، نیست. آیا با این عقیده موافق هستید؟

جعفری: قطعا همین طور است؛‌ وقتی مسئولیت و انتظارمان از نوع خدمات مهندسی را افزایش می‌دهیم باید بتوانیم پاسخگوی هزینه‌های مهندسان هم باشیم. روح حاکم بر ماده 33 نیز ارتقاء شأن مهندسان است که امیدوارم با همکاری شورای شهر و معاونت شهرسازی شهرداری بتوانیم به مکانیزم منطقی و وضعیتی برسیم که خدمات مهندسی نقش پررنگی داشته باشد و شأن مهندسان نیز با پرداخت هزینه‌ها‌ی منطقی حفظ شود.

تسنیم: آیا با اجرای سیاست‌‌های جدید ساخت و ساز کاهش حوادث ناشی از گودبرداری‌ها را در پی خواهیم داشت؟

جعفری: این موضوع یکی از اهداف اولویت دار ما در اجرای ماده 33 است. در فرآیند اجرای ماده 33 با عنوان مجریان فنی و ذیصلاح در ساخت و ساز رو به رو هستیم این مجریان کسانی هستند که به اصول و مقرارات فنی باید پایبند بوده و اصطلاحا توجیه ومطلع باشند؛ اگر در ساخت و ساز این اصول را رعایت کنیم قطعا با کاهش حوادث رو به رو خواهیم بود.

در عین حال امیدواریم با فرهنگسازی در وهله اول برای تولیدکنندکان به عنوان مجریان مسکن، مهندسان ناظر به عنوان افرادی که مهر تأیید مهندسی را می زنند و برای مردم به عنوان مصرف‌کنندگان علاوه بر کاهش حوادث و مدیریت درست تولید مسکن،‌ساختمان‌ةایی با طول عمر مفید و قابل رقابت با کشورهای توسعه یافته داشته باشیم.

 

بازدید : 712 28 فروردين 1392 ساعت 03:24 ب.ظ
 
شناسنامه فنی برای مصالح ساختمانی اجباری شود مالکان هزینه اجرای شناسنامه فنی ملکی را پرداخت کنند نظام مهندسی منتظر تصمیم رئیس‌جمهور
ارتقای پایه مهندسان در همایش گودبرداری تشکیل کارگروه ها، اولویت اصلی دوره جدید شورای مرکزی یک بانوی مهندس عضو اصلی شورای مرکزی شد
اسامی ۲۵ عضو اصلی دوره ششم شورای مرکزی اعلام شد انتشار کتاب مصالح ساختمانی استاندارد از جمله عملکردهای مثبت شورای مرکزی در دوره پنجم اصلی ترین سرمایه خانواده های ایرانی بدون شناسنامه و مشخصات فنی
حاشیه های تصویب طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون نظام مهندسی افزایش امنیت حقوق مالکان با اجرای شناسنامه فنی و ملکی ساختمان کنترل و بازرسی ساختمان در انحصار 18 شرکت

ادارات استاندارد استان ها
استاندارد آذربایجان شرقی استاندارد آذربایجان غربی استاندارد اردبیل استاندارد اصفهان استاندارد البرز استاندارد آذربایجان شرقی
استاندارد بوشهر استاندارد تهران استاندارد چهارمحال و بختیاری استاندارد خراسان جنوبی استاندارد خراسان رضوی استاندارد خراسان شمالی
استاندارد خوزستان استاندارد زنجان استاندارد سمنان استاندارد سیستان و بلوچستان استاندارد فارس استاندارد قزوین
استاندارد قم استاندارد کردستان استاندارد کرمان استاندارد کرمانشاه استاندارد کهگیلویه و بویراحمد استاندارد گلستان
استاندارد گیلان استاندارد لرستان استاندارد مازندران استاندارد مرکزی استاندارد هرمزگان استاندارد همدان
استاندارد یزد
 
سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ها
         
سازمان نظام مهندسی آذربایجان شرقی سازمان نظام مهندسی آذربایجان غربی سازمان نظام مهندسی اردبیل سازمان نظام مهندسی اصفهان سازمان نظام مهندسی البرز
سازمان نظام مهندسی ایلام سازمان نظام مهندسی بوشهر سازمان نظام مهندسی تهران سازمان نظام مهندسی چهارمحال و بختیاری سازمان نظام مهندسی خراسان جنوبی
سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی سازمان نظام مهندسی خراسان شمالی سازمان نظام مهندسی خوزستان سازمان نظام مهندسی زنجان سازمان نظام مهندسی سمنان
سازمان نظام مهندسی سیستان و بلوچستان سازمان نظام مهندسی فارس سازمان نظام مهندسی قزوین سازمان نظام مهندسی قم استاندارد کردستان
سازمان نظام مهندسی کرمان سازمان نظام مهندسی کرمانشاه استاندارد کهگیلویه و بویراحمد سازمان نظام مهندسی گلستان سازمان نظام مهندسی گیلان
سازمان نظام مهندسی لرستان سازمان نظام مهندسی مازندران سازمان نظام مهندسی مرکزی استاندارد هرمزگان سازمان نظام مهندسی همدان
سازمان نظام مهندسی یزد

 
 
بازار ماشین آلات و تجهیزات ساختمانی
    آسفالت     تانکر     حدیده     سه پایه     لیفت تراک
    اره     تراکتور     حفار     شمع کوب     مخزن
    انفجار و آتشباری     ترانس جوشکاری     خط کش آسفالت     غلتک     مخلوط کن
    باکت     ترپان     خودرو     فر آهن ساب     موتور پمپ
    بالابر     تریلر     دامپر     فیدر     موتور جوش
    بتن ریزی     تهویه هوا     دریلر     فینیشر     مولد برق
    بلوک زن     تیفور     ریل و ارابه     قرقره     نوار پیچ لوله
    بوژی     جرثقیل     ساب زن     کامیون     نوار نقاله
    بولدوزر     جک     سپر کوب     کمپکتور     ویبراتور
    بیل مکانیکی     جوش استیل     سر مته     گریدر     
    پروف رولینگ     جوش آرگون     سرند     لبه زن     
    پمپ     چراغ     سند بلاست     لوله غلاف کیسینگ     
    پوتر لانسمان     چکش     سنگ شکن     لوله گذار     
 

بازار کار ساختمانی
    بازار کار ابنیه و ساختمان     بازار کار مهندسان حوزه صنعت احداث     
    اسکلت کار     غلتک زن               
    آرماتور بند     قالب بند               
    آزبست کار     کارگری               
    آسفالت کار     کاشی کار               
    آلومینیوم کار     کفپوش نصاب               
    آهنگر     گچ کار               
    بتن کار     مقنی               
    بنا     نجار               
    پارکت کار     نقاش               
    سیمانکار                    
    شیروانی کوب                    
    شیشه بر              
    عایق کار              

دوره های ارتقاء پایه و تمدید پروانه اشتغال به کار مهندسی/ سازمان نظام مهندسی
    ارتقاء پایه نظارت عمران 2 به 1     ارتقاء پایه نظارت عمران 3 به 2     ارتقاء پایه محاسبات عمران 3 به 2          
    اجرا و کنترل اتصالات سازه فولادی     مبانی گودبرداری     بهسازی خاک          
    بتن ویژه     قالب بندی و قالب برداری