از سال 1385 برخورد با تولیدکنندگان مصالح ساختمانی غیراستاندارد در کشور به طور جدی‌تر شروع شد

25 مهر 1391 ساعت 09:26 ق.ظ


منصور جلایر تصریح کرد: واحدهایی که دارای حداقل یک پروانه هستند 92 مورد است که 43/2 درصد را شامل می‌شود. وی با بیان اینکه 214 واحد ساختمانی فعال در استان وجود دارد، افزود: تعداد فرآورده‌های مشمول استاندارد اجباری 245 مورد است. جلایر با اشاره به فعالیت آزمایشگاه‌های همکار در این زمینه، خاطرنشان کرد: آزمایشگاه مرجع مصالح ساختمانی اداره کل در دو آزمایشگاه مجزا یکی به مساحت 100 متر مربع در طبقه همکف اداره کل ایجاد شده‌اند.

وی گفت: آزمایشگاه دارای مساحت 80 متر مربعی اختصاص به فرآورده سنگ دانه مورد مصرف در بتن داشته و اولین آزمایشگاهی است که در بخش مصالح ساختمانی در آذربایجان‌غربی احداث شده است. جلایر ادامه داد: دومین آزمایشگاه ایجاد شده در زمینه آزمون مصالح ساختمانی در فضایی به مساحت 100 متر مربع اختصاص به آزمون فرآورده‌های بلوک پلی‌استایرنی و موزائیک و کف‌پوش‌های بتنی و بتن آماده و بلوک سیمانی باربر و بلوک سقفی و آزمون‌های فیزیکی سیمان و آسفالت دارد. وی اظهار داشت: تجهیزات مربوط به تست سنگ‌دانه مورد مصرف در بتن آماده قبلاً توسط اداره کل با اعتباری بالغ بر 70 میلیون ریال خریداری و راه‌اندازی شده است.

مدیرکل استاندارد آذربایجان‌غربی اضافه کرد: از سال 1385 که برخورد با تولیدکنندگان مصالح ساختمانی غیراستاندارد در کشور به طور جدی‌تر شروع شد، امور حقوقی این اداره کل نیز با دستور مدیرکل و پس از شناسایی واحدهای تولید مصالح ساختمانی بدون پروانه کاربرد علامت استاندارد توسط کارشناسان فنی مربوطه و بازرسی و ارائه اخطار کتبی به واحدهای تولیدی مذکور اقدام به توقیف و پلمب واحدهای تولیدی متخلف و اعلام جرم علیه آنها در شهرستان‌های محل تولید شد.

جلایر گفت: در این راستا در سال 1390 تعداد تذکر و اخطار کتبی به تولیدکنندگان 23 مورد، بازرسی و پلمب موقت 12 مورد بود. وی با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی در این زمینه، اظهار داشت: واحد آموزش اداره کل در بخش مصالح ساختمانی وارد عمل شده است که در این راستا در سال گذشته کارگاه‌های آموزشی در زمینه‌های مصالح و دانه‌بندی مربوط به بتن و تیرچه و بلوک، بتن آماده، کارگاه آموزشی بتن و کارگاه آموزشی بلوک‌های سقفی پلی‌استایرنی با موفقیت برگزار کرده است و در حدود 304 نفر ساعت در این زمینه‌ها آموزش لازم را دیده‌اند.