مصالح ساختمانی غیراستاندارد در تهران معدوم شد

8 شهريور 1391 ساعت 11:41 ق.ظ

اداره کل استاندارد تهران 700 بلوک پلی استایرن غیراستاندارد را معدوم کرد.

به گزارش ConsBank به نقل از ایسنا، به دستور قاضی شعبه 103 دادگاه عمومی بخش گلستان 700 بلوک پلی استایرن غیراستاندارد در شهرک قلعه میر معدوم شد. مدیرکل استاندارد استان تهران گفت: هنوز هم تولیدکنندگان غیرمجاز، مصالح ساختمانی را به صورت غیراصولی تولید کرده یا حتی به صورت جعلی آرم تاییدیه را روی محصول خود منقوش می‌کنند.


مسلم بیات با اشاره به این‌که در ایمنی یک ساختمان موارد زیادی نقش دارد که می‌توان مصالح به کار رفته در آن‌را به عنوان یکی از مهمترین موارد دانست، گفت: این در حالی است که بازرسان و کارشنان این اداره کل نیز با توجه به اهمیت موضوع و به کارگیری مصالح ساختمانی استاندارد در ساختمان سازی این مساله را با جدیت بیشتری در بازار تولید و عرضه فرآورده فوق در سطح استان کنترل می‌کنند.

وی خسارات مالی و جانی ناشی از به کارگیری بلوک های غیراستاندارد را بسیار دانست و خاطرنشان کرد: در همین راستا 700 بلوک پلی استایرن غیراستاندارد به علت نداشتن پروانه کاربرد علامت استاندارد و نقض ماده 9 قانون استاندارد، توسط بازرسان این اداره کل در شهرک قلعه میر شناسایی و توقیف شد.

او با اشاره به تبصره 4 ماده 9 قانون اصلاح قوانین و مقررات سازمان ملی استاندارد ایران گفت: کالای فوق مشمول استاندارد اجباری است و بر اساس ضوابط اجرایی استانداردهای اجباری و تشویقی، تولید و عرضه این نوع کالا بدون داشتن پروانه کاربرد نشان استاندارد، ممنوع و جرم محسوب می‌شود.

وی تاکید کرد: با توجه به افزایش ساخت‌وساز در استان و همچنین بالا بودن تقاضای مصالح نوین به ویژه بلوک های پلی استایرن و تیرچه‌های بتونی در بازار مسکن، لازم است کلیه انبوه سازان و پیمانکاران مسکن از مصالح نوین و استاندارد ساختمانی استفاده کنند. وی یاد آورد شد: این اداره کل کتاب جامعی از لیست مصالح استاندارد ساختمانی را جهت استفاده دستگاه های اجرایی، انبوه‌سازان و پیمانکاران ساختمانی فراهم کرده است.