صدور بیمه کیفیت ساختمان منوط به اجرایی شدن شناسنامه فنی و ملکی ساختمان

26 آذر 1392 ساعت 10:26 ق.ظ


مدیر طرح کتاب مصالح ساختمانی استاندارد ضمن بیان مطلب فوق در گفت و گو با روابط عمومی کتاب مصالح ساختمانی استاندارد اظهار داشت: طبق ماده 168 برنامه پنجم توسعه کشور در بخش مسکن به منظور مقاوم‌ سازی ساختمان­ ها و اصلاح الگوی ‌مصرف به ویژه مصرف انرژی در بخش ساختمان و مسکن صدور پروانه هر گونه ساختمان منوط به ارائه موافقت اصولی بیمه کیفیت ساختمان احداثی است. شرکت­های بیمه نیز مکلفند بر اساس بیمه‌ نامه صادره در صورت ورود هر گونه خسارت در طی ده سال به ساختمان احداثی، خسارت ­های وارده را ظرف سه ماه جبران نمایند.
بابک تلقانی تصریح کرد «ارزش ساختمان» و «نرخ حق بیمه» دو عامل تعیین کننده حق بیمه هستند. نرخ حق بیمه توسط شرکت­ های بیمه در چارچوب مقررات مصوب شورای عالی بیمه کارشناسی و تعیین خواهد شد و بیمه­ گر تعهد می­ کند خسارت ­های وارده را جبران کند. اما آیا مالک به عنوان "خریدار بیمه" توانایی تعیین ارزش­ واقعی ساختمان خود را دارد؟
عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران اعلام کرد در پروژه ­های عمرانی که منطبق بر نظام فنی و اجرایی کشور هستند برای ارزش ­گذاری ساختمان می­توان به نقشه های فنی همراه با صورت وضعیت نهایی مراجعه کرد اما در ساختمان­هایی که منطبق بر قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان احداث می­ شوند "شناسنامه فنی و ملکی ساختمان" می­ تواند محکی بر ارزش­ گذاری ساختمان باشد تا به واسطه آن ميزان حق بيمه ساختمان بر اساس مشخصات فنی و استحكام ساختمان تعيين و بیمه کیفیت ساختمان صادر شود.
تلقانی در پایان خاطر نشان کرد: با اجرایی شدن شناسنامه فنی و ملکی ساختمان تفاهم نامه پياده سازي نظام جامع بيمه‌هاي تخصصي مهندسي ساختمان و شهرسازي فی­ مابین شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و سندیکای بیمه گران ایران عملیاتی شده و ده ها هزار عضو نظام مهندسی ساختمان کشور می توانند در صدور موافقت اصولی بیمه کیفیت ساختمان با شرکت های بیمه همکاری موثر داشته باشند.