شناسنامه فنی برای مصالح ساختمانی اجباری شود

20 آذر 1392 ساعت 09:30 ق.ظ


به گزارش خبرنگار ما مهندس محمد جعفر علیزاده با اعلام این مطلب در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار صما اظهار داشت: در بسیاری از کشورهای پشرفته مصالح ساختمانی دارای شناسنامه فنی هستند به طوری که علاوه بر ذکر مشخصات فنی در جزئیات آن حتی جزئیات دقیق نحوه حمل مصالح و ثبت مبادی ورودی و خروجی و چگونگی بارگیری آنها نیز درج می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بر این اساس لازم است که برای اجرای واقعی شناسنامه فنی ملکی در ابتدای امر اقدام به استاندارد سازی مصالح ساختمانی و شناسنامه دار کردن آنها نیز کنیم.

وی افزود: شناسنامه فنی ملکی گام اساسی و پشرفته برای ساخت و ساز با کیفیت است و در اکثر کشورهای پیشرفته اجرایی می شود.

مدیر عامل سازمان مجری ساختمان ها و تاسیسات دولتی و عمومی ادامه داد: با توجه به اینکه ذکر مشخصات فنی در محتوای شناسنامه فنی ساختمان الزامی است بر این اساس اجرای این مهم باعث می شود که خریداران در زمان خرید یک ملک از کیفیت آن اطمینان حاصل کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: با توجه به این که اجرای طرح شناسنامه فنی ملکی از مزایای بیشماری برخوردار است لازم که مسوولان و دستگاه های ذی ربط عزم خود را برای اجرای این مهم جزم کنند و باید اراده جدی در بین آنها ایجاد شود.

علیزاده از جمله راه کاری الزام دستگاه های ذی ربط به اجرای طرح شناسنامه فنی ملکی را در ایجاد ضمانت های قانونی دانست و گفت: اگر ابزارهای قانونی لازم برای تکمین دستگاه های ذی ربط به اجرای این مهم فراهم شود، می توان امیدوار بود که این قانون در ساخت و سازها به صورت کامل و جامع اجرایی شود.

مدیر عامل سازمان مجری ساختمان ها و تاسیسات دولتی و عمومی هم چنین درباره روند اجرای ماده 33 قانون نظام مهندسی ساختمان در ساخت و سازهای دولتی گفت: این طرح به صورت خود به خود در تمامی ساختمان های دولتی اجرایی می شود به طوری که مشخصات فنی مصالح به کار رفته و نیز روند اجرا و هم چنین عوامل فنی به طور کامل شفاف است،اما لازم است که تمهیدات لازم برای تحقق این امر در ساخت و سازهای دولتی فراهم شود.