تشکیل کارگروه ها، اولویت اصلی دوره جدید شورای مرکزی

12 آذر 1392 ساعت 10:14 ق.ظ


در مصاحبه اختصاصی  صما با مهندس کامیار بیات ماکو عضو جدید شورای مرکزی مطرح شد:
عضو دوره ششم شورای مرکزی با اشاره به بیان اهداف دوره ششم شورای مرکزی گفت: بندهایی از قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آیین نامه های اجرایی آن که جزو وظایف شورای مرکزی به شمار می آید، در دوره های گذشته خیلی مورد مداقه و برنامه ریزی قرار نگرفته است.
کامیار بیات ماکو در گفت و گو با خبرنگار «صما» با اشاره به این مطلب اظهار داشت: متاسفانه در دوره گذشته بندهایی از آیین نامه اجرایی بر زمین مانده و به مرحله عملیاتی نرسیده است. از همین رو در هیئت عمومی برگزار شده در کیش برنامه ائتلاف تدبیر و امید، ارائه شد که امید می رود در این دوره مورد بررسی و تایید قرار گیرد و به مرحله اجرا نیز برسد.
وی در خصوص تشکیل «کارگروه دائمی روسای سازمان ها» بیان کرد: سود بردن از مشاوره «کارگروه دائمی روسای سازمان ها» می تواند یکی از راهبردهای دوره ششم شورای مرکزی باشد و رییس این کارگروه که با رای مستقیم روسای سازمان ها انتخاب شود و شورای مرکزی نیز در این انتخاب و دیگر امور داخلی کارگروه هیچ دخالتی نخواهد داشت، سخنگوی آن خواهد بود.
شورای توسعه نظام مهندسی ساختمان مجددا تشکیل شود
عضو شورای مرکزی در ارتباط با تشکیل مجدد «شورای توسعه نظام مهندسی ساختمان» گفت: این شورا در زمان وزارت سعیدی کیا تشکیل و در دوره وزارت علی نیکزاد تعطیل شد و حال امید می رود در این دوره کار خود را مجددا آغاز کند.
وی افزود: از نظرمن، پیگیری مصوبات بر زمین مانده شورای توسعه نظام مهندسی ساختمان و برنامه ریزی برای عملیاتی کردن آن ها،می تواند شورای مرکزی را در رسیدن به اهدافش یاری کند.
بیات ماکو ارتقای جایگاه نظام مهندسی را مستلزم برنامه ریزی و از جمله تدوین برنامه راهبردی، آموزش راهبردی مدیران سازمان و برنامه های عملیاتی سالانه دانست.
وی ادامه داد: اولین شرط یک سازمان موفق، داشتن برنامه و کارگروه هایی است که آن برنامه را به سطح عملیاتی برساند. پیش بینی می کنم که در دوره ششم به این مهم دست یابیم.
عضو شورای مرکزی در ارتباط با تشکیل کارگروه هایی که قرار است در دوره ششم تشکیل شود گفت: تشکیل «کارگروه دائمی مشارکت های اجتماعی» و ارتقای «کارگروه آموزش و پژوهش» از مهم ترین اهداف دوره ششم شورای مرکزی است.
بیات ماکو با اشاره به اصلاح قانون نظام مهندسی گفت: متاسفانه «طرح اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان» بدون کار کارشناسی کافی انجام شده است.البته با توجه به تصویب کلیات طرح مزبور، امید می رود در زمان باقی مانده برای تصویب جزئیات، با کار کارشناسی گسترده، امکان اصلاح این قانون با رفع نواقص موجود آن میسر شود.
وی در خصوص محتوای «طرح اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان» اظهار داشت: پیدا نیست که مفاد این طرح توسط چه کسانی و با چه هدفی تهیه شده است؟ چراکه اصلی ترین اشکالات قانون فعلی (از جمله جدا ماندن ساخت و ساز شهری از طرح های عمرانی و چندپاره شدن نظام فنی و اجرائی و مواردی از این دست فروگذار شده و اصلاحاتی صورت گرفته است که نه لازم بوده و نه فوریت داشته و حتی بعضا به کل ناوارد است.
عضو شورای مرکزی 7 بند از 8 مورد اصلاحی قانون نظام مهندسی ساختمان را به تفصیل مورد نقد قرار داد و گفت: چه نیازی به افزایش طول مدت ماموریت ماموریت هیات مدیره وجود دارد؟ آیا این کار برخلاف اصل مدیریتی و دمکراتیک گردش نخبگان نیست؟ با ایده های نوین مدیریتی هیچ لزومی به افزایش طول عمر هیات مدیره دیده نمی شود و بهتر است مدیرانی با ذهنیت استراتژیک در هیئت رییس حضور داشته باشند و شاهد گردش مدیران نخبه نیز در سازمان باشیم. بدیهی است که اگر کسی لیاقت و مطلوبیت کافی داشته باشد برای دوره بعدی هم انتخاب می شود. چرا بایستی نظارت بر عملکرد هیات مدیره را به «حسابرسی» فرو کاست؟ آیا تمامی حوزه عملکرد هیات مدیره نیازمند بازرسی نیست؟ «حسابرسی» تنها یکی از وجوه «بازرسی» است و بدیهی است که «بازرس» با انتخاب «حسابرس» به آن هم رسیدگی خواهد کرد؟
بیات ماکو در ارتباط با تدوین یک قانون یکپارچه برای نظام فنی و اجرایی کشور بیان کرد: در حال حاضر نظام فنی و اجرایی کشور به سه پاره تقسیم شده است که امید می رود در دوره ششم شورای مرکزی شاهد ایجاد یکپارچگی در نظام فنی و اجرایی باشیم.
وی گفت: طبق قانون، سازمان نظام مهندسی از دخالت در طرح های عمرانی منع شده است و این خود یکی از زمینه های سردر گمی ساخت و سازهای شهری و منشا بسیاری از تخلفات و فسادهای موجود است.
وی در خصوص حضور یک نفر در کمیسیون تبصره 1 ماده 100 شهرداری اظهار داشت: با ورود یکی نفر دیگر به این کمیسیون، تعداد اعضا زوج می شود.از سوی دیگر، نمی توان از یک نهاد نیز دو نفر در یک کمیسیون حضور داشته باشند.شاید بهتر باشد که یک نفر نیز از ادارات کل راه و شهرسازی استانها در این کمیسیون حضور یابد.
بیات ماکو در پایان خاطرنشان کرد: باید در نظر داشت اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان موضوع خولی است که با یک سناریوی نامناسب، می تواند تباه شود.